Svi znamo šta znači izraz “Držim ti fige!” kada nekome dajemo podršku i želimo sreću. Tad se kažiprst i srednji prst spoje ali tako da jedan prst dođe iznad drugog. U Italiji i Španiji ljud kada se boje da će ih neko proklinjati ili jednostavno žele imati sreće u određenom poduhvatu naprave znak fige na obje ruke. Naravno, fige se rade i onda kada se neko lažno zaklinje ili nešto obećava što neće ispuniti.
Isto tako, figom se naziva i drugačiji način sastavljanja prstiju: palac se provuče između kažiprsta i velikog prsta što se smatra pouzdanom zaštitom od uroka. Međutim, ovaj znak ima i svoje opsceno značenje i u nekim evropskim zemljama koristi se kao simbol za seks. U Cazinskoj krajini figa je poznata također kao profilaktički gest koji je pratila uvijek ista izjava: “Evo ti šipak!” što nije niti malo slučajno pošto je od davnina šipak, zbog svoje crvene boje ploda, važio kao učinkovito sredstvo za blokiranje nečijeg urokljivog pogleda.
Figa kao hamajlija ne samo da nas štiti od zlog oka, već simbolizira plodnost i sreću. Porijeklo amuleta nalazi se u drevnim faličnim kultovima Afrike i Azije. Stoga su mnogi kršćanski svećenici dugo vremena stavljali veto na figu zbog njenog paganskog porijekla. Tradicija kaže da ako figu držite u novčaniku ili torbici, privući ćete bogatstvo i novac. Naravno, prema materijalu od kojeg je napravljena, dobit ćete bolje ili slabije rezultate.
U nastavku okultna tradicija sugerira da bi figa efikasno ispunila svoju funkciju treba biti poklonjena, ukradena ili pronađena…, i, u svakom slučaju, mora biti u savršenom stanju jer ako je slomljena to je onda zato što je već ispunila svoju funkciju i potrebno ju je zakopati u zemlju. Ukoliko se nosi oko vrata onda treba visjeti na srebrnom lančiću.
Kada su prsti ujedinjeni onda iskazuju silovitu snagu nad urocima i samom zlu. Prema kazivanju bosanskih stravarki ukoliko okrenemo desni dlan prema svome neprijatelju i pogledamo ga kroz raširene prste on nam taj dan neće moći ništa nauditi. U Sjevernoj Africi da bi se zablokirao nečiji urokljivi pogled nosi se hamajlija”pet prstiju” poznata u ovom dijelu svijeta kao Hamsa, što je arapski naziv za broj pet, dok je u zemljama Perzijskog zaljeva naziv za nju Fatimina ruka ili čak Abbasova ruka. Postoje i profilaktičke izreke poput: “Pet u tvoje oči!”, čime se aludira i poziva na čudesnu moć stvarne hamajlije.
Ispruženi kažiprst i mali prst formiraju takozvane “rogove”, još jedan profilaktički simbol, ujedino i znak moći nad urokom. Postoje i drugačiji načini odbijanja zlog pogleda ili loše sreće. Na primjer, ukoliko spojite vrhove prstiju jedne ruke sa drugom blokirate energetskog vampira ili urokljivu osobu da vam naudi. Nadalje, morate dodirnuti drvo ili drvenu površinu zglobovima prstiju desne ruke kada kažete da nešto ide jako dobro ili kada vam se ništa loše nije desilo. U Brazilu se tvrdi da svaki put kada se kaže nešto glupo ili zlonamjerno treba kucnuti od drvo pošto se može desiti da baš u tom trenutku naiđe anđeo i kaže: amin. Kucanjem se on zaustavlja da ne izgovori tu svetu riječ.
Magija prstiju je čudesna i nudi različite mogućnosti, na primjer, da zaustavite štucanje spojite jedan uz drugi palac i mali prst ili pak prebrojite prste na rukama. Ako vam se naglo zacrveni uho znak je da vas neko ogovara. Ugrizite lagano mali prst na lijevoj ruci kako bi se tračara ujela za jezik i prestala sa klevetanjem.
Spojiti vrh palca i kažiprsta formira se poznati znak za izraz OK (Sve je u redu!) ili se pak želi na simboličan način reći da je nešto poput jela izvrsnog izgleda i okusa. Ako se tada na drugoj ruci napravi figa onda dobijamo snažnu zaštitu od crnomagijaša, posebno ako se on ili ona nalazi negdje u našoj blizini.
Prsti imaju i svoju svetu, religijsku ulogu bilo da njima svećenik blagosilja ljude ili nešto drugo. Desni kažiprst se u islamu naziva šehadet prst pošto izgovaranjem šehadeta i podizanjem kažiprsta svaki musliman svjedoči u Allahovo jedinstvo i Muhamedovo poslanstvo. Sa druge strane, podignuti prst na Balkanu ima drugačije značenje koje je agresivno odnosno prijeteće i služi kao upozorenje. Slično tome, pokazati nekome desni srednji prst veoma je uvredljivo i nepristojno pošto je očiti znak neprijateljstva i nepoštivanja druge osobe.
Podignuti kažiprst i srednji prst oblikuju slovo V – Victory – čije je značenje pobjeda no ljudi ga danas upotrebljavaju i kao pozdrav. U ovom dijelu Evrope dizanjem ta dva prsta u zrak ljudi, posebno djeca, traže dopuštenje za obraćanje pa tako ovaj znak ima nekoliko značenja.
Arapi vjeruju da svaki džin i šejtan ima po četiri prsta na rukama jer im nedostaje palac. Stoga se palac deklarativno smatra simbolom ljudskog bića i čini ga posebnim među svim ostalim stvorenjima. Desni palac se označava najjačim prstom sa kojim se ritualno, magijski ili vjerski, pomazuje neki dio tijela čiju moć treba naglasiti ili koji treba zaštititi. Još od antičkog Rima palac podignut prema gore ili prema zemlji označavao je pozitivan ili negativan odgovor a često i odlučivao o nečijem životu.
Za domali prst lijeve ruke vjeruje se da je najbliži srcu pa je zastupljen ponajviše u ljubavnoj magiji i u označavanju bračnog stanja te traženju vjernosti.
O malom prstu postoji mnogo više vjerovanja a ovo su samo neka. U bošnjačkoj tradiciji nekada je bio adet da hodža prije dženaze slomi mali prst mrtvom dječaku koji nije osunetit. Cigani su u prošlosti odsjecali mrtvoj djeci mali prst na lijevoj ruci pošto im je on, navodno, osvjetljavao put prilikom krađe. Kada ste na bazaru i dopada vam se neki predmet koji biste željeli kupiti, ali vam se ne sviđa njegova prodajna cijena, prvo ga direktno dotaknite svojim malim prstom desne ruke a onda se cjenkajte i uspjet ćete ga dobiti po nižoj cijeni.
POTEGNI ME ZA PRST!
U Bosni postoji kontradiktorna uzrečica: “Sam k’o prst!” unatoč tome što prst ne može biti usamljen kad ih na svakoj ruci i nozi ima po pet, doslovno jedan do drugoga. Naravno, palac je jedini udaljen od ostalih pa se vjerovatno cilja na njega. Osim toga, roditelji na slikovit način govore o djeci uspoređivajući ih sa prstima: “Djeca su k’o prsti, koji god da posječeš zaboli”, želeći na ovaj način reći da je briga i ljubav prema svakom djetetu ista.
Prsti se zbog svog duguljastog oblika u mnogim kulturama dovode u vezu sa falusom inače poznatim profilaktičkim simbolom. Takav trend nije zaobišao ni Bosnu. U ne tako davnoj prošlosti muškarci su prilikom odlaska u toalet kroz raširene prste pogledali u svoj falus i govorili basmu za sreću i zaštitu a koje je počinjala ovako: “Falusu moj, ja te gledam kroz ove prste, u tebe su male oči ali velike moći…” Samo progledavanje kroz prste u bosanskoj magijskoj tradiciji je nesumnjivo ostatak paganskog kulta u kojem su se naši preci baš na takav način, koristeći ruke i prste, obraćali nevidljivim silama prirode. Još jedan dobar primjer te drevne prakse ogleda se u ritualu mladog Mjeseca. Djevojke i žene bi tada, gledajući u Mlađak, tri puta se pogladile prstima niz lice i govorile: “Mladi Mlađače, skini sa mene starinu a metni na me mladinu.” Potom bi raširile prste i kroz njih gledale u novi Mjesec i govorile: “Gledam te kroz prste a moj dragi u mene kroz srce.”
Kada neka osoba sebi nervozno stišće prste ili žargonski kazano “lomi ruke” opisuje se njen osjećaj duboke aneksioznosti i zamišljenosti koju iskazuje. Obično se tim izrazom opisivala zabrinuta majka koja nije znala gdje joj se nalazi dijete. Opis nije niti malo slučajan i za njega postoji sasvim logično objašnjenje. Naime, kako stres i briga direktno utiču na želudac žene su bile sklone da u tim napetim trenucima masiraju svoje prste, naročito palac i kažiprst, te jednom rukom pritiskaju savijene prste druge ruke. Sve je to imalo opuštajući i terapeutski učinak na psihu i organizam.
U Velikoj Kladuši postoji jednostavna mantička praksa potezanja prstiju koju obično izvode dvije osobe. Svaka od njih zamisli svoju želju a onda jedna drugoj potežu po prst. Na čijoj ruci prilikom potezanja prvi “pukne prst”, odnosno začuje se onaj zvuk pucketanja izazvan nakupljenim zrakom u kostima, toj će se osobi ispuniti želja, onom ko je povukao prst.
SUDBONOSNI NOŽNI PALAC
Daždevnjaci ili zviždenjaci su prema predaji bosanskih Bogumila nastali od palih anđela. Bošnjaci vjeruju da svaki čovjek ima svog zviždenjaka koji mu dolazi u mezar nakon dženaze. Ukoliko je za života bio dobar i nije činio loša djela onda mu daždevnjak leži pored glave i spava no ako je griješio i bio poročan tada ga počne jesti od velikog nožnog prsta. Nedvojbeno je da u prezentiranom vjerovanju vidimo jasnu aluziju na nebo odnosno raj koji simbolizira glava i nožni palac kao simbol podzemlja odnosno pakla. Pod ruku tome, u narodu se možda upravo zbog toga tvrdi da je među najvećim bolovima koje živ čovjek može u nekom trenutku osjetiti onaj kada slučajno udarimo velikim nožnim prstom od neku tvrdu površinu.
U bosanskim vjerovanjima nožni palac se pokazuje i kao fatalistički za sudbinu nekog braka. Naime, prilikom vjenčanja mnoge mladenke pokušavaju mužu cipelom stati na nožni palac iz uvjerenja da će tako biti glavne u bračnoj zajednici. Također, kazuje se da će onaj muškarac čiji je nožni palac niži rastom od onog prsta do njega sigurno biti papučar odnosno da će se plašiti žene.
Supruga kada želi od muža saznati neku tajnu pričeka da on zaspi a onda ona prouči suru Ihlas i povuče ga za nožni palac. Što ga god tada, navodno, upita on će joj i ne znajući odgovoriti istinito.